Forum Gotyk-Forum.pl - Gotyckie forum otwartego myśliciela. Strona Główna
Autor Wiadomość
<    Religia   ~   Sataniści
Goomish
PostWysłany: Pią 20:18, 11 Sie 2006 
Consigliori
Consigliori

Dołączył: 04 Lip 2006
Posty: 1790
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5


PhoenyX napisał:
Jak by nie było, proszę nie mówić więcej o filozofii satanizmu, bo zmienię skin na różowy. Oczywiście, istnieje filozofia religii, ale nie ma filozofii satanizmu. Howk!



Mimo groźby zmiany skinu...

"Filozofia - termin oznaczający (...) dziedzinę ogólnych rozważań na temat istoty i struktóry bytu, źródeł i prawomocności ludzkiego poznania, zasad wartościowania, sęsu życia i sposobów jego godnego prowadzenia, zagadnień dotyczących poglądu na świat i miejsca człowieka w świecie (...)."*

Satanizm w LaVeyowskim ujęciu zajmuje sie tymi kwestiami, więc, w moim odczuciu, mówienie o filozofii satanistycznej jest ałkowicie uprawnione. To czy jest to oswiecona prawda czy totalne bzdury to już zupełnie inna sprawa, nie zmienia jednak faktu, ze zjawisko istnieje.

P.S. Miej litość - nie różowy....


*Źródło - Encyklopedia Powszechna PWN Warszawa 1973


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gothabella
PostWysłany: Pią 21:15, 11 Sie 2006 
Aksamitna Mgiełka
Aksamitna Mgiełka

Dołączył: 05 Lip 2006
Posty: 3194
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź


O, przepraszam. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że satanizm to nie filozofia. Bo można pójść w dwie strony: albo w WYZNAWANIE Szatana, składanie mu hołdu, rytuały, bla bla, albo w ten LaVey'owski, gdzie szatan to symbol mający obrazować egoistyczno-hedonistyczne podejście do życia, i to ostatnie jak najpewniej jest filozofią. Szczególnie, że nie wiąże się (przynajmniej w teorii) z wiarą w Szatana jako symbol kultu religijnego.

PS To chociaż na CIEMNOróżowy ... [będę płakać]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
AEnema
PostWysłany: Pią 23:38, 11 Sie 2006 
WIDMO ADMIN
WIDMO ADMIN

Dołączył: 22 Sty 2006
Posty: 3317
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Stolpmünde


ja dalej twierdze, ze jest szatanizm i satanizm.....

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lady witch
PostWysłany: Sob 10:25, 12 Sie 2006 
Szmaragdowa Wiedźma
Szmaragdowa Wiedźma

Dołączył: 09 Maj 2006
Posty: 9477
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: rybnik/katowice


ależ to nie ulega najmniejszej wątpliwości.
tak jak są goci i gothci, metale i metalicy, punki i pankowcy... długo by wymieniac.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Feniks
PostWysłany: Sob 17:24, 12 Sie 2006 
Pra-admin
Pra-admin

Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 877
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: 52°25'19.11'N 21°01'16.42'E


Swoją wypowiedź oparłem o twórczość LaVey'a. Która ma być, jak by nie było, podstawą satanizmu. Można to nazwać zbiorem idei (ew. ideologią), tudzież po wzbogaceniu dalej tym samym szlakiem, którym się porusza - filozofią życiową. Ale nie filozofią...
Cytat:
W szczególności filozofia stara się odpowiadać na podstawowe pytania dręczące ludzi od wieków, takie jak:

* Jaka jest natura wszechrzeczy?
* Kim jest człowiek i dokąd zdąża?
* Co to znaczy istnieć?
* Jak odróżnić prawdę od fałszu?

i jeszcze...
Cytat:
Współczesne działy filozofii

* antropologia filozoficzna (filozofia człowieka) - dąży do poznawania natury człowieka, stara się odpowiedzieć na pytania w rodzaju: "Kim jest człowiek we wszechświecie?", "Co kieruje człowiekiem i dlaczego?"

* epistemologia (gnoseologia, teoria poznania) - nauka o warunkach, istocie i granicach poznania; relacjach między podmiotem, przedmiotem i treścią poznania

* estetyka - zajmująca się określeniem piękna, sądów estetycznych oraz sensem i funkcją wypowiedzi artystycznej; częściej obecnie określana jako filozofia kultury

* etyka - odpowiada na pytania dotyczące dobra, które powinno kierować postępowaniem ludzi, wskazywać powszechnie ważne podstawy sprawiedliwego i rozumnego życia i działania, krytycznie analizując podstawy współczesnej moralności. Jej działy to m. in.:
o metaetyka - badanie wypowiedzi etycznych
o aksjologia - nauka o wartościach

* filozofia dziejów (historiozofia) - zajmuje się istotą oraz sensem procesów historycznych oraz uwarunkowaniem postępowania człowieka przez jego historyczność

* filozofia języka - rozważa pochodzenie, znaczenie i funkcje języka, zarówno w jego codziennym kształcie, jak i w próbach tworzenia precyzyjnego języka, służącego wymaganiom nauki i poprawnego nazywania rzeczy

* filozofia nauki - stara się odpowiedzieć na pytanie, co można uznać za poglądy naukowe, a co nie, i dlaczego. Jej działem jest metodologia nauk.

* filozofia religii - stara się zrozumieć powody występowania religii w świecie i ich znaczenie dla człowieka oraz odpowiedzieć na pytania "Czy są religie lepsze i gorsze?" oraz "Jak ustalić, która z religii jest prawdziwa?".

* filozofia pokoju - stara się odpowiedzieć na pytanie "Jak zagwarantować trwały i długofalowy pokój między narodami?", jej główne działy to: polemologia oraz irenologia.

* filozofia prawa - analizuje podstawy prawa stanowionego i norm, jakim powinno takie prawo podlegać

* filozofia przyrody - zajmuje się wyjaśnianiem przyrody jako całości, w szczególności istotą materii, czasu i przestrzeni

* filozofia społeczna - analizuje funkcje i sens państwa i społeczeństwa, funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie jako istoty społecznej oraz krytyką społeczną. Jej działem jest filozofia polityczna

* historia filozofii - bada i analizuje rozwój poglądów filozoficznych na przestrzeni wieków.

* logika - teoria uporządkowanego i ścisłego rozumowania; wywodzi się z klasycznej logiki formalnej badającej pojęcia, sądy i wnioskowanie oraz metody dowodzenia - współczesna logika podlega silnej formalizacji i matematyzacji (logika matematyczna), posługuje się rachunkiem logicznym, do którego wchodzą: system znaków (symboli) oraz należące do niego reguły operacyjne

* ontologia - wywodzący się z metafizyki dział filozofii badający pierwsze zasady i pochodzenie bytu oraz jego strukturę.
...do czego byście zaliczyli satanizm? Zrobilibyście mu oddzielną kategorię?
PS. Buziak tla Gumisia za korzystanie ze Źródeł Prawiedzy. Grey_Light_Colorz_PDT_01


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Goomish
PostWysłany: Sob 17:40, 12 Sie 2006 
Consigliori
Consigliori

Dołączył: 04 Lip 2006
Posty: 1790
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5


Jak dla mnie, La Vey wypowiada wię w 2 działach filozofii:

właśnie antropologji filozowicznej - o kieruje człowiekiem i dlaczego? Instynkt i potrzeby biologiczne, ponieważ jest tylko szczególnie rozwiniętym zwierzęciem.
oraz etyki (konkretnie aksjoogii) - próba udowodnienia że wartości nabyte cywilizacyjnie są błędne.

Co do 1 cytatu. Wyrażenie "w szczególności" oznacza, że mamy do czynieniia z katalogiem otwartym - nie pełnym wyliczeniem. (za "Logika praktyczna" Z. Ziębiński).

A Źródło Prawiedzy dobre jest! Grey_Light_Colorz_PDT_02


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gothabella
PostWysłany: Sob 21:47, 12 Sie 2006 
Aksamitna Mgiełka
Aksamitna Mgiełka

Dołączył: 05 Lip 2006
Posty: 3194
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź


Właśnie chciałam napisać o etyce. Poza tym słowo "filozofia" można zastąpić "ideologią", jeśli ktoś bardzo nie lubi, żeby mu jego miłych starożytnych byle czym zabrużdżać. A filozofia LaVeya na pewno nie jest religią, bo nie ma żadnego obiektu kultu (uznawanie swojego ja za najważniejszy element na świecie nie jest jeszcze kultem).

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Feniks
PostWysłany: Nie 0:54, 13 Sie 2006 
Pra-admin
Pra-admin

Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 877
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: 52°25'19.11'N 21°01'16.42'E


Gothabella napisał:
Właśnie chciałam napisać o etyce. Poza tym słowo "filozofia" można zastąpić "ideologią", jeśli ktoś bardzo nie lubi, żeby mu jego miłych starożytnych byle czym zabrużdżać. A filozofia LaVeya na pewno nie jest religią, bo nie ma żadnego obiektu kultu (uznawanie swojego ja za najważniejszy element na świecie nie jest jeszcze kultem).

Tak! Właśnie o to mi chodziło!
PS. Dlaczego odrzucasz istanienia "kultu siebie"? Po ludziach jedzących chomiki można spodziewać się wszystkiego! Grey_Light_Colorz_PDT_01
@Goomish - czy nie jest zbyt mało tych idei na "folozofia"? Będę bronił swego tylko z powodu, który odkryła Gothabella. Z resztą w którejś książce (nie pamiętam, w wakacje czytam tego tyle, że aż się gubię) dotarłem do stwierdzenia, że każdy człowiek jest filozofem, tylko niektórzy o tym nie wiedzą, niektózy się tego boją, niektórzy wstydzą, nie lubią, a dopiero ci ostani myślą świadomie. W takim wypadku np. komunizm też możemy nazwać filozofią, bo jest zbiorem idei, ale jednak zagórowała nad nim etykietka z napisem "jestem ustrojem", bo to było wyraźniejsze. Czy i tym razem nie jest tak?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gothabella
PostWysłany: Nie 12:39, 13 Sie 2006 
Aksamitna Mgiełka
Aksamitna Mgiełka

Dołączył: 05 Lip 2006
Posty: 3194
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź


To tutaj przypnijmy etykietkę "ideologia", chociaż to tylko i wyłącznie kwestia nazwy. Nazwij sobie kapustę odtwarzaczem mp3, ale raczej nie spowoduje to zmian w wyglądzie kapusty. Rozumiem, że filozofów dwudziestowiecznych nie uznajesz?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Goomish
PostWysłany: Nie 13:58, 13 Sie 2006 
Consigliori
Consigliori

Dołączył: 04 Lip 2006
Posty: 1790
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5


Feniks napisał:

@Goomish - czy nie jest zbyt mało tych idei na "folozofia"? Będę bronił swego tylko z powodu, który odkryła Gothabella. Z resztą w którejś książce (nie pamiętam, w wakacje czytam tego tyle, że aż się gubię) dotarłem do stwierdzenia, że każdy człowiek jest filozofem, tylko niektórzy o tym nie wiedzą, niektózy się tego boją, niektórzy wstydzą, nie lubią, a dopiero ci ostani myślą świadomie. W takim wypadku np. komunizm też możemy nazwać filozofią, bo jest zbiorem idei, ale jednak zagórowała nad nim etykietka z napisem "jestem ustrojem", bo to było wyraźniejsze. Czy i tym razem nie jest tak?


A jaka jest ilość idei konieczna do uznania kogoś za filozofa? Nie wiem. Trudno to powiedzieć. Można natomiast poglądy wielu filozofów streszczać w formie kilku zdań (chodźby poglądy św Augustyna na etykę) i w niczym nie umniejsza to faktu, że filozofami byli.
Dodatkowo, zgodnie z cytowaną przez ciebie książką La Vey filozofem będzie tej ostatniej kategorii czyli "pełnym" - swoja doktrynę wymyślił świadomie.

Co do komunizmu - Marks jest powszechnie za filozofa uznawany (i słusznie), lecz komunizmu jako takiego bym filofofią nie uznał, gdyz jest tylko częścią filozofii Marksa - powiedzmy: wnioskiem końcowym.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Feniks
PostWysłany: Wto 13:06, 15 Sie 2006 
Pra-admin
Pra-admin

Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 877
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: 52°25'19.11'N 21°01'16.42'E


Marsk summa sumarum miał nieweile zwiążku z komunizmem, ale to już nieważne. No dobra, a czy jak mam jakąś ideę, to czy jestem z marszu filozofem?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Goomish
PostWysłany: Wto 15:53, 15 Sie 2006 
Consigliori
Consigliori

Dołączył: 04 Lip 2006
Posty: 1790
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5


Feniks napisał:
Marsk summa sumarum miał nieweile zwiążku z komunizmem, ale to już nieważne. No dobra, a czy jak mam jakąś ideę, to czy jestem z marszu filozofem?


Nie, oczywiscie że nie. Jak już wcześniej napisałeś jakąś ideę może sobie mieć każdy.
Ale jeżeli swoje życie (lub znaczną jego część) poświęcasz badaniu, rozwijaniu i opracowywaniu tej idei to już chyba owszem. Szczególnie jeżeli ta idea jest spójna i dopracowana.


P.S. Marks nie miał wiele wspólnego z komunizmem? Pierwsze słyszę. Był mimo wszystko twórcą całej podbudowy ideologicznej i doktryny a także opracował z grubsza system rządów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
+DevilFromHell+
PostWysłany: Wto 20:56, 15 Sie 2006 
Nowopowstały
Nowopowstały

Dołączył: 13 Sie 2006
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rydułtowy


Oczywiśćie satanistą się nie uważam wogole też po cholerę czcić szatana to raz. Pzrecież szatan jest postacią tragiczną,historyczną itp..Fak faktem interesuje mnie okultyzm i to bardzo lubię dużo czytac na ten temat oraz ,kiedyś przeczytałem biblię szatana i stwierdzam nic ciekawego tam nie ma..Katolicka biblia jest lepsza choć też troche dziwna.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
CognaC
PostWysłany: Czw 20:45, 07 Wrz 2006 
Półmrok
Półmrok

Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 366
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Spod Obór (Wawa)


A ja skrócę Biblie Szatana (Cóż za nazwa ...):
Biblia hedonizmu (oczywiście nie altruizmowego) i egocentryzmu.
... Grey_Light_Colorz_PDT_08


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
M.N. Ramirez
PostWysłany: Pią 17:02, 08 Gru 2006 
Nowopowstały
Nowopowstały

Dołączył: 05 Gru 2006
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: skąd już nigdy nie powrócę


Satanizm ?
Przeczytałem poprzednie posty i po refleksji / zastanowieniu się nad tymi wypowiedziami wciąż nie mam jasności w temacie: czym jest satanizm ? Religią czy filozofią / ideologią ? Gdzieś w pamięci wirują mnie hasła typu Iluminaci, które zostały gdzieś po drodze nadmienione ale nikt nie rozwinął tematu odłamów czy nurtów. W skrócie dużo chaosu i brak faktów / argumentów na poparcie racji, wygłaszanych opinii.
Za pozwoleniem szacownego towarzystwa pozwolę sobie rozwinąć temat satanizmu i być może rozwiać kilka wątpliwości. Zakasuję rękawy, jak powiedziałem tako uczynię: Grey_Light_Colorz_PDT_02

Pierwsze, rzetelne wzmianki o satanizmie pochodzą z XVII wieku. Wówczas to kościół oficjalnie potępił kapłanów używających mocy mszy do złych celów. Także w tym czasie został opublikowany grimuar Honoriusza - Okultystyczna księga zawierała instrukcję przeprowadzenia mszy służącej wezwaniu demonów. Największe grupy „satanistyczne”, tzn. osoby praktykujące bluźniercze praktyki religijne i / lub rytuały sexualne, w tym czasie skupiały się we Francji wokół króla Ludwika XIV pod przewodnictwem kochanki władcy, madame de Montespan.
W XVIII wieku w Anglii powstał Klub Ognia Piekielnego, organizacja wokół której narosło wiele mitów, legend oraz kontrowersji. Klub był miejscem sexualnych zabaw oraz pijaństwa z podtekstem satanistycznym / bluźnierczym motywem frywolnych zabaw. Ponadto członkowie organizacji byli posądzani o odprawianie czarnych mszy, jednakże Klubowi Ognia Piekielnego nigdy jednoznacznie nie udowodniono oskarżeń o bluźniercze praktyki rytualne / religijne.
Fakty przytoczone powyżej świadczą, że zorganizowany satanizm istniał na kilka stuleci przed la Vey`Em. Oczywiście w wiekach późniejszych także istniały różne organizacje satanistyczne ale szkoda czasu na przytaczanie tych wszystkich historii, jako że historyczne formy kultu / wyznania Szatana nie mają wiele wspólnego z satanizmem współczesnym, a właśnie na takowym chciałbym się skupić.

Faktyczny satanizm współczesny zaczął się mniej więcej od lat ‘60’, głównie za inicjatywą znanego wszem i wobec Antona Szandora la Veta, który jako pierwszy uporządkował doktrynę satanistyczną oraz ją zalegalizował ( Cos, tzn. Kościół Szatana ). W tych samych latach w skutek wewnętrznego podziału kościoła pod przywództwem la Vey`a powstałą następny jawny kościół satanistyczny: Świątynia Seta ( ToS ). W tych samych latach na wyspach Brytanii powstała jeszcze jedna grupa: Zakon Dziewięciu Kątów ( ONA ), organizacja która szokuje swoim brutalnym wizerunkiem oraz rysem neonazistowskim. Istotny szczegół odróżniający ich od dwóch wcześniej wymienionych grup to przynależność do tzw. nurtu pogańskiego Ścieżki Lewej Ręki / Dłoni oraz istnienie w podziemiu w przeciwieństwie do dwóch pozostałych wymienionych powyżej. Oczywiście istnieje wiele innych grup satanistycznych ale rozmija się z celem przytaczanie tutaj wszystkich po kolei. Dla zainteresowanych internet / biblioteki stoją otworem.
Tyle słowem wstępu / faktu. A teraz do sedna zagadnienia:

Po pierwsze warto wyodrębnić kilka kryteriów klasyfikacji satanizmu dla uporządkowania dyskusji:
1. Satanizm racjonalny – Nurt który nie uznaje(!) Szatana ani żadnego innego Diabła za istotę obiektywną a jedynie za personifikację / metaforę ludzkich instynktów / popędów. Przykładem CoS i wszelkie ruchy inspirowane przez działalność la Veya.
2. Satanizm okultystyczny – Odłam który uznaje Szatana jako istotę realną, przybierając formę różnego rodzaju kultów bardzo często sięgając po okultyzm czy inne aspekty rytuałów w celu oddawania czci Szatanowi / kontaktu ze sferą sacrum( Np ToS, ONA, Kościół Kirke )
3. Lucyferianizm – Nurt skupiający się wokół Lucyfera, uznający go za wysłannika / posłańca Boga. Pierwsze podania na temat tego odłamu pochodzą z XIII wieku w oparciu o herezję katarską, nawiązując do systemów gnostyckich. Nie są to jednak rzetelne i potwierdzone informacje, dlatego pominąłem to w historycznym rysie satanizmu. Mimo że istnieje system tzw. gnozy lucyferycznej, to jednak odłam nie jest tak sformalizowany jak dwa nurty wymienione powyżej ( albo o niczym takim nie wiem / nie słyszałem ). Lucyferianie to w większości wolni strzelcy lub mniejsze grupy, które skupiają się na indywidualnych ścieżkach oświecenia oraz walce z kościołem katolickim ( chrześcijaństwem ).
4. Tzw. „satanizm kwaśny” – Nurt satanistyczny który można skwalifikować bardziej jako prąd ideowo – społeczny niż odłam sensu stricte. Myśl propagująca przemoc, profanacje etc. * Moim zdaniem to właśnie można uznać za pseudo-satanizm, o czym pisali / o co kłócili się moi przedmówcy.

Idąc dalej: Satanizm - Religia czy ideologia / system filozoficzny ?
Hm.
Poprzednie wypowiedzi wiązały się głównie z założeniami Biblii Szatana / myśli la Veya. Nie można tego odłamu uznać za religie, gdyż neguje istnieje Szatana jako istoty obiektywnej. Paradox polega na tym że Kościół Szatana w wydaniu la Veya nie oddaje mu czci ! To nie jest żaden kult ! Biblia Szatana jest myślą humanistyczną / racjonalną i z religią sensu stricte nie ma za wiele wspólnego ( ot chociaż w definicji przytoczonej przez Feniksa ). O wyznaniu można mówić / dywagować w wypadku pozostałych odłamów, które wiążą się z konkretnymi systemami metafizycznymi co nijako jest wymogiem każdej religii.

Teraz kwestia religii.
Moim zdaniem wiara jest czymś niesamowicie a) osobistym b) subiektywnym / indywidualnym. Żadna religia nie jest głupia. Głupie może być co najwyżej osobiste wydanie wiary w mniej lub bardziej ograniczonej / radykalnej formie.

Co ja myślę na ten temat ?
Każdy ma indywidualne prawo szukać własnych ścieżek zrozumienia / oświecenia / spełnienia / rozwoju. Satanizm jest jedną z możliwości. Wyznaje jedno prawo – Moje dobro kończy się tam gdzie zaczyna się krzywda innych. Co więcej ! oryginalna doktryna satanistyczna autorstwa la Veya nie stoi w zbytniej sprzeczności z tym postulatem.
Na koniec dodam: Nie, nie jestem satanistą acz nie powiem, momentami jest to myśl bliska moim poglądom
Grey_Light_Colorz_PDT_19


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Strona 7 z 20
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 18, 19, 20  Następny
Forum Gotyk-Forum.pl - Gotyckie forum otwartego myśliciela. Strona Główna  ~  Religia

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach